Skip to content

6 Amberly Ct

Franklin Park, NJ 08823

Built 1988

Last Sale Price
$169,900
Last Sale Date
Jul 10, 2015

Property Information

Block34.06
Lot16.05
QualifierC0109
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page2409

Building Details

Building Class39
Description1SF
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,052
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
46%
Improvement Value:$187,800
54%
Total Assessment$347,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,068+5.0%
2024$4,826+11.5%
2023$4,328+2.9%
2022$4,204+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$169,900

To:

Sq Ft1,052DeedBook 6817, Page 3301

Property Sale

Sale
$199,000
DeedBook 5640, Page 2391

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 1874, Page 522

Property Sale

Sale
$102,336
DeedBook 1709, Page 423

Property Built

Built

Year Built: 1988