Skip to content

13 Townsend Ct

Franklin Park, NJ 08823

Built 1988

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jan 15, 2024

Property Information

Block34.06
Lot16.05
QualifierC0176
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page2409

Building Details

Building Class17
Description1SF/ML/MOD
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage879
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,000
13%
Improvement Value:$138,600
87%
Total Assessment$158,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,860-6.2%
2024$3,048-12.9%
2023$3,500-2.3%
2022$3,583-1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft879DeedBook 7544, Page 682

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 6159, Page 1509

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5023, Page 826

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 1928, Page 205

Property Built

Built

Year Built: 1988