Skip to content

235 Rachel Ct

Franklin Park, NJ 08823

Built 1988

Last Sale Price
$229,900
Last Sale Date
May 11, 2023

Property Information

Block34.08
Lot54.01
QualifierC4210
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page2412

Building Details

Building Class17
Description1SF/ML/MOD
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage879
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,000
12%
Improvement Value:$151,000
88%
Total Assessment$171,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,083-2.2%
2024$3,152-12.9%
2023$3,619-2.3%
2022$3,705-1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$229,900

To:

Sq Ft879DeedBook 7505, Page 2874

Property Sale

Sale
$175,000
Sq Ft879DeedBook 7387, Page 1901Recorded9/30/2021

Property Sale

Sale
$175,000
Sq Ft879DeedBook 7309, Page 3364Recorded2/16/2021

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 6462, Page 2049

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5343, Page 1956

Property Built

Built

Year Built: 1988