Skip to content

19 Townsend Ct

Franklin Park, NJ 08823

Built 1988

Last Sale Price
$143,900
Last Sale Date
Oct 1, 2002

Property Information

Block34.06
Lot16.05
QualifierC0177
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page2409

Building Details

Building Class39
Description1SF
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,052
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$160,000
46%
Improvement Value:$187,800
54%
Total Assessment$347,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,068+5.0%
2024$4,826+11.5%
2023$4,328+2.9%
2022$4,204+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$143,900

To:

Sq Ft1,052DeedBook 5219, Page 3265

Property Sale

Sale
$76,000
DeedBook 2118, Page 886

Property Built

Built

Year Built: 1988