Skip to content

65 Caitlin Ct

Franklin Park, NJ 08823

Built 1988

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Nov 25, 2014

Property Information

Block34.07
Lot16.07
QualifierC0071
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page2410

Building Details

Building Class17
Description1SF/ML/MOD
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage938
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
16%
Improvement Value:$105,000
84%
Total Assessment$125,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,254-6.2%
2024$2,403-12.9%
2023$2,759-2.3%
2022$2,824-1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000

To:

Sq Ft938DeedBook 6760, Page 3503

Property Sale

Sale
$176,942
DeedBook 5827, Page 1858

Property Sale

Sale
$79,000
DeedBook 2207, Page 87

Property Sale

Sale
$76,960
DeedBook 1706, Page 162

Property Built

Built

Year Built: 1988