Skip to content

75 Caitlin Ct

Franklin Park, NJ 08823

Built 1988

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
May 17, 2018

Property Information

Block34.07
Lot16.07
QualifierC0074
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page2410

Building Details

Building Class17
Description1SF/ML/MOD
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage938
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
16%
Improvement Value:$105,000
84%
Total Assessment$125,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,254-6.2%
2024$2,403-12.9%
2023$2,759-2.3%
2022$2,824-1.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$135,000

To:

Sq Ft938DeedBook 7046, Page 2302

Property Sale

Sale
$1,000

From:

To:

Sq Ft938DeedBook 6985, Page 2700Recorded8/28/2017

Property Sale

Sale
$168,950
DeedBook 5748, Page 2609

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 2102, Page 610

Property Built

Built

Year Built: 1988