Skip to content

5 Caitlin Ct

Franklin Park, NJ 08823

Built 1988

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Aug 27, 2024

Property Information

Block34.07
Lot16.07
QualifierC0095
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page2410

Building Details

Building Class39
Description1SF CONDO.
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,052
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$160,000
46%
Improvement Value:$187,800
54%
Total Assessment$347,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,068+5.0%
2024$4,826+11.5%
2023$4,328+2.9%
2022$4,204+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000

To:

Sq Ft1,052DeedBook 7577, Page 1018

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,052DeedBook 7056, Page 243Recorded7/12/2018

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 5881, Page 1792

Property Sale

Sale
$83,500
DeedBook 2241, Page 337

Property Sale

Sale
$84,500
DeedBook 1936, Page 356

Property Sale

Sale
$116,000
DeedBook 1707, Page 129

Property Built

Built

Year Built: 1988