Skip to content

71 Caitlin Ct

Franklin Park, NJ 08823

Built 1988

Last Sale Price
$173,000
Last Sale Date
Jan 29, 2020

Property Information

Block34.07
Lot16.07
QualifierC0715
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page2410

Building Details

Building Class17
Description1SF/ML/MOD
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage879
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,000
12%
Improvement Value:$146,600
88%
Total Assessment$166,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,004-6.2%
2024$3,202-12.9%
2023$3,677-2.3%
2022$3,763-1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$173,000

To:

Sq Ft879DeedBook 7187, Page 988

Property Sale

Sale
$155,500
DeedBook 6174, Page 2917

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 5529, Page 338

Property Sale

Sale
$76,000
DeedBook 1912, Page 566

Property Sale

Sale
$68,370
DeedBook 1706, Page 506

Property Built

Built

Year Built: 1988