Skip to content

139 Sapphire La

Franklin Park, NJ 08823

Built 1990

Last Sale Price
$173,000
Last Sale Date
Jul 13, 2021

Property Information

Block34.09
Lot59.02
QualifierC5010
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page2414

Building Details

Building Class17
Description1SF/ML/MOD
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage879
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,000
11%
Improvement Value:$156,400
89%
Total Assessment$176,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,180-6.2%
2024$3,390-12.9%
2023$3,893-2.3%
2022$3,985-1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$173,000

To:

Sq Ft879DeedBook 7364, Page 2941

Property Sale

Sale
$73,381
DeedBook 1767, Page 294

Property Built

Built

Year Built: 1990