Skip to content

29 Caitlin Ct

Franklin Park, NJ 08823

Built 1988

Last Sale Date
Jan 5, 2010

Property Information

Block34.07
Lot16.07
QualifierC0910
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page2410

Building Details

Building Class17
Description1SF/ML/MOD
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage938
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
16%
Improvement Value:$105,000
84%
Total Assessment$125,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,254-6.2%
2024$2,403-12.9%
2023$2,759-2.3%
2022$2,824-1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 1717, Page 240

Property Built

Built

Year Built: 1988