Skip to content

45 Rachel Ct

Franklin Park, NJ 08823

Built 1988

Last Sale Price
$108,000
Last Sale Date
Jul 27, 2000

Property Information

Block34.08
Lot54.01
QualifierC0466
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page2412

Building Details

Building Class39
Description1SF CONDO.
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,052
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$160,000
46%
Improvement Value:$187,800
54%
Total Assessment$347,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,068+5.0%
2024$4,826+11.5%
2023$4,328+2.9%
2022$4,204+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$108,000

To:

Sq Ft1,052DeedBook 2310, Page 429

Property Sale

Sale
$84,200
DeedBook 2224, Page 399

Property Built

Built

Year Built: 1988