Skip to content

213 Rachel Ct

Franklin Park, NJ 08823

Built 1988

Last Sale Price
$186,000
Last Sale Date
Jul 23, 2020

Property Information

Block34.08
Lot54.01
QualifierC4207
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page2412

Building Details

Building Class39
Description1SF CONDO.
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,052
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
46%
Improvement Value:$187,800
54%
Total Assessment$347,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,068+5.0%
2024$4,826+11.5%
2023$4,328+2.9%
2022$4,204+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$186,000

From:

To:

Sq Ft1,052DeedBook 7250, Page 3236Recorded9/21/2020

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 6031, Page 2751

Property Sale

Sale
$208,000
DeedBook 5712, Page 3079

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5441, Page 1291

Property Sale

Sale
$85,280
DeedBook 2106, Page 790

Property Built

Built

Year Built: 1988