Skip to content

97 Lindsey Ct

Franklin Park, NJ 08823

Built 1988

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Jan 30, 2014

Property Information

Block34.08
Lot9.01
QualifierC0341
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page2411

Building Details

Building Class39
Description1SF CONDO.
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,052
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
46%
Improvement Value:$187,800
54%
Total Assessment$347,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,068+5.0%
2024$4,826+11.5%
2023$4,328+2.9%
2022$4,204+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft1,052DeedBook 6704, Page 1275

Property Sale

Sale
$209,000
DeedBook 6316, Page 417

Property Sale

Sale
$224,900
DeedBook 5780, Page 382

Property Sale

Sale
$109,000
DeedBook 2340, Page 680

Property Built

Built

Year Built: 1988