Skip to content

3221 Rt 27

Franklin Park, NJ 08823

Commercial

Last Sale Price
$938,000
Last Sale Date
Jul 2, 2001

Property Information

Block34.08
Lot55
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class10
Description1SF
Dwellings1
ZoningNB
Sq Footage---
Acreage1.84

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$997,500
62%
Improvement Value:$602,500
38%
Total Assessment$1,600,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,848-6.2%
2024$30,752-12.9%
2023$35,312-2.3%
2022$36,144-1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$938,000

To:

DeedBook 5009, Page 1324