Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
105 Commerce Dr
Somerset, NJ 08873
Commercial
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 1, 1999
Property Information
Block86.01
Lot10.30
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page56
Building Details
Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningB-I
Sq Footage---
Acreage4.22
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$1,900,000
95%
Improvement Value:$100,000
5%
Total Assessment$2,000,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $36,360 | +25.5% |
| 2024 | $28,965 | -4.3% |
| 2023 | $30,257 | -2.2% |
| 2022 | $30,926 | -1.7% |
Property History
No events match the selected filters.