Skip to content

322 Girard Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Oct 19, 2010

Property Information

Block341
Lot14
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6004

Building Details

Building Class18
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage2,947
Acreage0.71

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$150,000
30%
Improvement Value:$350,000
70%
Total Assessment$500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,110-6.1%
2024$9,700+8.8%
2023$8,916-2.5%
2022$9,148-1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$100,000

To: Fordham, Darren Lamar

Sq Ft2,947DeedBook 6364, Page 820

Property Sale

SaleMulti
$375,000

Property Built

Built

Year Built: 1950