Skip to content

306 Girard Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1952

Last Sale Date
Aug 20, 1976

Property Information

Block341
Lot6
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6004

Building Details

Building Class16
Description1SB
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage2,016
Acreage0.84

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$276,500
55%
Improvement Value:$224,100
45%
Total Assessment$500,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,831+1.0%
2024$7,756+12.3%
2023$6,905+2.4%
2022$6,742+4.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1952