Skip to content

11 Orchid Ct

Somerset, NJ 08873

Built 1965

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
May 3, 2018

Property Information

Block342
Lot13
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6005

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,575
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$369,600
67%
Improvement Value:$182,100
33%
Total Assessment$551,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,004+4.5%
2024$8,617+15.9%
2023$7,436+3.7%
2022$7,172+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$335,000

From: ROLON, REINALDO

To: VALENCIA, VIVIANA JIMENEZ , Valencia, Viviana Jimenez

Sq Ft1,575DeedBook 7042, Page 2762Recorded5/14/2018

Property Sale

Sale
$244,900
DeedBook 5146, Page 889

Property Sale

Sale
$79,000
DeedBook 1511, Page 773

Property Built

Built

Year Built: 1965