Skip to content

12 Orchid Ct

Somerset, NJ 08873

Built 1966
Other Exempt

Last Sale Price
$71,500
Last Sale Date
May 25, 1978

Property Information

Block342
Lot15
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6005

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,150
Acreage0.7

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$380,500
58%
Improvement Value:$280,700
42%
Total Assessment$661,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2017$7,698+5.1%
2016$7,325+1.1%
2015$7,243+3.5%
2014$7,001-0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$71,500

To: Mc Glone, James B. & Elizabeth B.

Sq Ft2,150DeedBook 1375, Page 282

Property Built

Built

Year Built: 1966