Skip to content

30 Lebed Dr

Somerset, NJ 08873

Built 1972

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 16, 2012

Property Information

Block342
Lot31
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6005

Building Details

Building Class17
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,908
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$364,800
59%
Improvement Value:$258,700
41%
Total Assessment$623,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,872+3.5%
2024$9,541+12.1%
2023$8,510+2.9%
2022$8,274+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 5830, Page 1890

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 5610, Page 3654

Property Sale

Sale
$167,500
DeedBook 2019, Page 179

Property Sale

Sale
$128,900
DeedBook 1573, Page 392

Property Built

Built

Year Built: 1972