Skip to content

15 Lake Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1953

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Oct 27, 2021

Property Information

Block350
Lot2
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6101

Building Details

Building Class17
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,656
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$313,100
57%
Improvement Value:$235,000
43%
Total Assessment$548,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,634+6.6%
2024$8,098+7.7%
2023$7,521+0.4%
2022$7,488+5.1%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000

To:

Sq Ft1,656DeedBook 7398, Page 550Recorded11/3/2021

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 5190, Page 2772

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 1901, Page 471

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 1578, Page 498

Property Built

Built

Year Built: 1953