Skip to content

19 Lake Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 24, 2011

Property Information

Block350
Lot4
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6101

Building Details

Building Class17
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,512
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$313,100
58%
Improvement Value:$231,400
42%
Total Assessment$544,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,589+6.7%
2024$8,049+7.8%
2023$7,465+0.5%
2022$7,430+5.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$302,000
DeedBook 6149, Page 2598

Property Sale

Sale
$161,000
DeedBook 1963, Page 72

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 1473, Page 238

Property Built

Built

Year Built: 1960