Skip to content

10 Kuhn St

Somerset, NJ 08873

Built 1965

Last Sale Price
$94,000
Last Sale Date
Jan 5, 1981

Property Information

Block351
Lot11
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6101

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,150
Acreage0.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$371,800
53%
Improvement Value:$324,800
47%
Total Assessment$696,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,823+2.6%
2024$10,554+9.1%
2023$9,674+2.2%
2022$9,468+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$94,000

To: Turner,Martha & Turner,Michele

Sq Ft2,150DeedBook 1434, Page 570

Property Built

Built

Year Built: 1965