Skip to content

29 Hill Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1965

Last Sale Date
Jun 2, 2066

Property Information

Block351
Lot9
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6101

Building Details

Building Class17
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,980
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$364,800
61%
Improvement Value:$231,100
39%
Total Assessment$595,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,527+3.8%
2024$9,174+13.4%
2023$8,089+3.1%
2022$7,842+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

From: R & Y REAL ESTATE HOLDINGS LLC

To: DIPOLLINA, STEVEN A. & KATHLEEN E. , Dipollina, Steven A. & Kathleen E.

Sq Ft1,980DeedBook 6956, Page 638Recorded4/28/2017

Property Sale

Sale
$260,500

From: GREENSPAN, DOROTHY

To: R & Y REAL ESTATE HOLDINGS LLC

Sq Ft1,980DeedBook 6937, Page 3284Recorded1/26/2017

Property Built

Built

Year Built: 1965