Skip to content

5 Bartle Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 18, 2014

Property Information

Block352
Lot15
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6101

Building Details

Building Class17
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,228
Acreage0.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$324,400
49%
Improvement Value:$339,500
51%
Total Assessment$663,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,143+5.7%
2024$9,595+1.7%
2023$9,438+2.3%
2022$9,226+3.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 1364, Page 221

Property Built

Built

Year Built: 1958