Skip to content

1341 Hamilton St

Somerset, NJ 08873

Built 1935

Last Sale Date
Jan 5, 2063

Property Information

Block352
Lot4
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6101

Building Details

Building Class16
Description1S BL 2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,752
Acreage0.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$332,400
60%
Improvement Value:$218,400
40%
Total Assessment$550,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,778+3.6%
2024$8,474+12.5%
2023$7,530+2.9%
2022$7,314+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 5852, Page 1201

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 2278, Page 900

Property Built

Built

Year Built: 1935