Skip to content

11 Bartle Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1958

Last Sale Price
$147,500
Last Sale Date
Jul 18, 1991

Property Information

Block352
Lot18
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6101

Building Details

Building Class17
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,760
Acreage0.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$321,800
57%
Improvement Value:$247,300
43%
Total Assessment$569,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,946+7.2%
2024$8,346+3.9%
2023$8,029+3.2%
2022$7,780+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$147,500

To: Mckee,Richard & Kathleen

Sq Ft1,760DeedBook 1822, Page 660

Property Sale

Sale
$116,500
DeedBook 1570, Page 399

Property Built

Built

Year Built: 1958