Skip to content

14 Hill Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1967

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Jan 21, 2003

Property Information

Block352
Lot38
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6101

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,959
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$366,500
57%
Improvement Value:$276,300
43%
Total Assessment$642,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,123+3.2%
2024$9,809+11.2%
2023$8,818+2.7%
2022$8,590+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

To: Tuck, Robert & Jennifer

Sq Ft1,959DeedBook 5292, Page 2451

Property Sale

Sale
$181,000
DeedBook 2223, Page 529

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 1925, Page 207

Property Sale

Sale
$181,000
DeedBook 1677, Page 619

Property Built

Built

Year Built: 1967