Skip to content

10 Hill Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1950

Last Sale Date
Jun 29, 2066

Property Information

Block352
Lot40
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6101

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,755
Acreage0.42

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$368,300
64%
Improvement Value:$207,200
36%
Total Assessment$575,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,294+4.1%
2024$8,926+14.6%
2023$7,786+3.4%
2022$7,531+1.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950