Skip to content

28 Bartle Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1965

Last Sale Price
$399,000
Last Sale Date
Jan 14, 2011

Property Information

Block353
Lot3
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6101

Building Details

Building Class17
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,698
Acreage0.7

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$380,500
47%
Improvement Value:$427,800
53%
Total Assessment$808,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,266+1.5%
2024$12,090+5.7%
2023$11,439+1.4%
2022$11,279+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$399,000

To:

Sq Ft2,698DeedBook 6402, Page 94

Property Sale

Sale
$219,000
DeedBook 1643, Page 70

Property Built

Built

Year Built: 1965