Skip to content

53 Drake Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1966

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Jun 6, 2016

Property Information

Block361
Lot40
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8301

Building Details

Building Class17
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,720
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$302,900
50%
Improvement Value:$304,600
50%
Total Assessment$607,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,310+2.1%
2024$9,118+8.6%
2023$8,392-0.3%
2022$8,416+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft2,720DeedBook 6878, Page 2222Recorded6/10/2016

Property Sale

Sale
$353,000

From:

To:

Sq Ft1,952DeedBook 6713, Page 447Recorded4/28/2014

Property Sale

Sale
$287,000
DeedBook 5347, Page 1611

Property Sale

Sale
$163,000
DeedBook 2187, Page 435

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 1705, Page 50

Property Built

Built

Year Built: 1966