Skip to content

8 Hadler Dr

Somerset, NJ 08873

Built 1956

Last Sale Date
Feb 5, 2057

Property Information

Block355
Lot4
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6201

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,484
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$320,000
62%
Improvement Value:$198,900
38%
Total Assessment$518,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,310+8.1%
2024$7,686+6.1%
2023$7,244+3.9%
2022$6,975+5.6%
Property History

Property Sale

Sale
$382,500

To: Alexandrini, Vincent

Sq Ft1,484DeedBook 7202, Page 1504Recorded4/7/2020

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5243, Page 603

Property Built

Built

Year Built: 1956