Skip to content

1407 Hamilton St

Somerset, NJ 08873

Built 1955

Last Sale Price
$266,000
Last Sale Date
Jul 30, 2003

Property Information

Block355
Lot6
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6201

Building Details

Building Class17
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,760
Acreage0.47

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$290,400
58%
Improvement Value:$209,700
42%
Total Assessment$500,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,904+7.6%
2024$7,347+3.9%
2023$7,068+3.3%
2022$6,840+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$266,000

To: Farag, Mourad

Sq Ft1,760DeedBook 5429, Page 3432

Property Sale

Sale
$48,000
DeedBook 1376, Page 451

Property Built

Built

Year Built: 1955