Skip to content

23 Flower Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1965

Last Sale Price
$254,900
Last Sale Date
Jul 19, 2001

Property Information

Block356
Lot3
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6201

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,916
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$362,200
60%
Improvement Value:$240,400
40%
Total Assessment$602,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,596+3.8%
2024$9,248+13.1%
2023$8,174+3.1%
2022$7,929+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$254,900

To: Plesnik, Linda A

Sq Ft1,916DeedBook 5018, Page 2080

Property Sale

Sale
$48,750
DeedBook 1286, Page 717

Property Built

Built

Year Built: 1965