Skip to content

12 Hadler Dr

Somerset, NJ 08873

Built 1965

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Mar 11, 2026

Property Information

Block356
Lot8
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6201

Building Details

Building Class17
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,760
Acreage0.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$318,700
55%
Improvement Value:$257,600
45%
Total Assessment$576,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,019+6.7%
2024$8,455+3.7%
2023$8,154+5.2%
2022$7,751+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

To: Schenck, Randal & Carema

DeedBook 7670, Page 479

Property Sale

Sale
$330,000

To: Yeboah, Agnes

Sq Ft1,760DeedBook 6128, Page 3070

Property Sale

Sale
$157,000
DeedBook 2266, Page 9

Property Sale

Sale
$159,000

To: Schenck, Randal & Carema

Property Sale

Sale
$159,000

To: Schenck, Randal & Carema

Property Sale

Sale
$152,000

To: Schenck, Randal & Carema

DeedBook 1622, Page 765

Property Built

Built

Year Built: 1965