Skip to content

13 Boulder La

Somerset, NJ 08873

Built 1966

Last Sale Date
Sep 1, 2067

Property Information

Block361
Lot22
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6102

Building Details

Building Class17
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,663
Acreage0.75

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$382,600
54%
Improvement Value:$331,100
46%
Total Assessment$713,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,100+2.3%
2024$10,848+8.3%
2023$10,013+4.5%
2022$9,583+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$402,500
DeedBook 5699, Page 3171

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 2046, Page 146

Property Built

Built

Year Built: 1966