Skip to content

50 Macafee Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1966

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Sep 18, 2017

Property Information

Block362
Lot54
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6102

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 1G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,263
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$370,400
59%
Improvement Value:$260,200
41%
Total Assessment$630,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,356+3.0%
2024$10,057+10.7%
2023$9,088+2.5%
2022$8,867+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

From: EMMER, EDWARD JR.

To: GUALBERTO, RALPH A. & ANNMARIE , Gualberto, Ralph A. & Annmarie

Sq Ft2,263DeedBook 7003, Page 3575Recorded11/13/2017

Property Sale

Sale
$217,000
DeedBook 2117, Page 456

Property Sale

Sale
$36,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1966