Skip to content

15 Tamarack Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1964

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Oct 10, 2016

Property Information

Block363
Lot8
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6202

Building Details

Building Class17
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,211
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$367,800
54%
Improvement Value:$313,400
46%
Total Assessment$681,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,608+2.7%
2024$10,325+9.7%
2023$9,411+2.3%
2022$9,198+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000

From: SCHWARZ, ROBERT C. & MANZON, P.

To: Montville, Nancy H.& Berry,Sally A., MONTVILLE, NANCY H. & BERRY, SALLY

Sq Ft2,211DeedBook 6913, Page 2365Recorded10/20/2016

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 5910, Page 184

Property Sale

Sale
$171,000
DeedBook 1885, Page 209

Property Sale

Sale
$163,000
DeedBook 1594, Page 483

Property Built

Built

Year Built: 1964