Skip to content

14 Layne Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1971

Last Sale Date
Mar 11, 2004

Property Information

Block365
Lot10
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7801

Building Details

Building Class17
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,368
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$365,200
61%
Improvement Value:$234,300
39%
Total Assessment$599,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,575+8.4%
2024$8,837+11.5%
2023$7,924+0.3%
2022$7,902+4.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 2274, Page 136

Property Sale

Sale
$37,900
DeedBook 1256, Page 370

Property Built

Built

Year Built: 1971