Skip to content

95 Drake Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1964

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jul 17, 2009

Property Information

Block365
Lot2
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7801

Building Details

Building Class17
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,536
Acreage0.48

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$370,900
52%
Improvement Value:$338,200
48%
Total Assessment$709,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,974+6.3%
2024$10,327+7.2%
2023$9,636-0.2%
2022$9,658+3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

To:

Sq Ft2,536DeedBook 6245, Page 320

Property Sale

Sale
$44,500
DeedBook 1234, Page 425

Property Built

Built

Year Built: 1964