Skip to content

14 Patton Dr

Somerset, NJ 08873

Built 1966

Last Sale Price
$173,000
Last Sale Date
Nov 12, 1991

Property Information

Block366
Lot12
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8301

Building Details

Building Class17
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,562
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$363,900
53%
Improvement Value:$317,100
47%
Total Assessment$681,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,586+6.8%
2024$9,913+7.8%
2023$9,195-0.1%
2022$9,205+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$173,000

To:

Sq Ft2,562DeedBook 1837, Page 627

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 1699, Page 510

Property Built

Built

Year Built: 1966