Skip to content

7 Heinrich Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1970

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Aug 14, 2008

Property Information

Block367
Lot14
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6102

Building Details

Building Class17
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,952
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$362,200
64%
Improvement Value:$203,400
36%
Total Assessment$565,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,152+9.1%
2024$8,387+13.2%
2023$7,407+0.5%
2022$7,371+5.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$76,500
DeedBook 1403, Page 191

Property Built

Built

Year Built: 1970