Skip to content

38 Victoria Dr

Somerset, NJ 08873

Built 2001

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 28, 2007

Property Information

Block37.02
Lot5.04
QualifierC0138
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page3501

Building Details

Building Class39
Description2SFR
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,580
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$190,000
40%
Improvement Value:$285,000
60%
Total Assessment$475,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,261+1.4%
2024$7,163+12.8%
2023$6,350+3.1%
2022$6,160+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$184,900
DeedBook 2345, Page 803

Property Built

Built

Year Built: 2001