Skip to content

25 Mattawang Dr

Somerset, NJ 08873

Built 1998

Last Sale Price
$378,539
Last Sale Date
Mar 20, 1998

Property Information

Block37.03
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class18
Description2SF 2CG
Dwellings1
ZoningA
Sq Footage3,662
Acreage2.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$415,300
41%
Improvement Value:$597,400
59%
Total Assessment$1,012,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,815-0.1%
2024$14,832+2.3%
2023$14,493-0.8%
2022$14,609+3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$378,539

To:

Sq Ft3,662DeedBook 2163, Page 449

Property Built

Built

Year Built: 1998