Skip to content

2 Drake Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1963

Last Sale Date
Feb 28, 2062

Property Information

Block370
Lot17
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8301

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,903
Acreage0.47

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$340,900
57%
Improvement Value:$257,000
43%
Total Assessment$597,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,414+1.9%
2024$9,238+14.7%
2023$8,053+0.2%
2022$8,034+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$212,500

To: Lakhraj, Shewanand & Watsie

Sq Ft1,903DeedBook 2338, Page 352

Property Built

Built

Year Built: 1963