Skip to content

18 Drake Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1963

Last Sale Date
Nov 28, 2066

Property Information

Block370
Lot25
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8301

Building Details

Building Class17
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,109
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$317,400
56%
Improvement Value:$251,700
44%
Total Assessment$569,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,926-0.2%
2024$8,947+14.3%
2023$7,828+0.3%
2022$7,803+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

To: Rivera, Edwin & Marianita

Sq Ft2,109DeedBook 5281, Page 3190

Property Built

Built

Year Built: 1963