Skip to content

7 Gifford Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1964

Last Sale Date
May 20, 2064

Property Information

Block371
Lot23
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8301

Building Details

Building Class17
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,092
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$332,200
56%
Improvement Value:$255,900
44%
Total Assessment$588,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,243+1.1%
2024$9,141+13.5%
2023$8,051+0.2%
2022$8,032+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1964