Skip to content

117 Drake Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1965

Last Sale Date
Aug 26, 2064

Property Information

Block375
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7802

Building Details

Building Class17
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,980
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$303,100
61%
Improvement Value:$194,200
39%
Total Assessment$497,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,461+4.0%
2024$8,136+13.9%
2023$7,142+3.3%
2022$6,916-1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

To:

Sq Ft1,980DeedBook 7585, Page 2987Recorded11/1/2024

Property Built

Built

Year Built: 1965