Skip to content

121 Drake Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1964
Church/Charitable

Last Sale Price
$233,000
Last Sale Date
Oct 2, 2002

Property Information

Block375
Lot9
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7802

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,056
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$303,100
57%
Improvement Value:$230,100
43%
Total Assessment$533,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2006$5,948+6.3%
2005$5,594+7.9%
2004$5,184+12.9%
2003$4,590+15.5%
Property History

Property Sale

Sale
$233,000

To:

Sq Ft2,056DeedBook 5251, Page 2259

Property Sale

Sale
$72,500
DeedBook 1450, Page 97

Property Built

Built

Year Built: 1964