Skip to content

18 Cortland Dr

Somerset, NJ 08873

Built 1962

Last Sale Price
$89,000
Last Sale Date
Dec 18, 1984

Property Information

Block378
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8302

Building Details

Building Class17
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,029
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$330,500
57%
Improvement Value:$249,300
43%
Total Assessment$579,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,130+1.0%
2024$9,037+15.1%
2023$7,853+0.3%
2022$7,828+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$89,000

To:

Sq Ft2,029DeedBook 1526, Page 349

Property Built

Built

Year Built: 1962